Letnie stylizacje do pracy — jakie materiały wybierać?

Letnie stylizacje do pracy — jakie materiały wybierać?

 Letnie stylizacje do pracy — jakie materiały wybierać?


Gdy mowa o tym, jak ubrać się latem do pracy, większość poradników skupia się na trendach i kolorach. Tymczasem fason to rzecz gustu i zwyczajów panujących w danym biurze. My skupimy się bardziej na tym, jakie materiały wybierać latem do pracy.

Skąd pomysł na taki tekst? Poliester występuję nawet w kolekcjach marek, które oferują biznesową modę premium. Oczywiście, czasem jego domieszki mają zastosowanie np. po to, by poprawić specyficzne cechy produktu. Innym razem trudno znaleźć dla niego alternatywę, jak np.w pikowanych kurtkach i kamizelkach. Jednak stosowany bez umiaru daje “plastikowe” wrażenie. To sprawia, że coraz więcej osób ma duży problem z ubraniem się latem do pracy. Kupują rzeczy - teoretycznie - przewiewne i jakościowe, a później muszą się w nich męczyć.

Lyocell/tencel/wiskoza — inteligentne materiały do biura

Lyocell czy tencel to materiały wytwarzane z przędzy powstałej z włókna celulozowego — mówiąc prościej: z drzew. Dzięki temu są biodegradowalne i przyjazne dla skóry, a co więcej: prezentują się bardzo podobnie do wiskozy. Świetnie sprawdza się latem pod postacią:

  • szerokich spodni do biura,
  • zwiewnych spódnic i sukienek,
  • lekkich i przewiewnych koszul.

Niektórzy podchodzą nieufnie do lyocellu, obawiając się, że to kolejna syntetyczna tkanina. A więc spokojnie: jest nowoczesny, sztuczny materiał, ale o cechach naturalnego. Charakteryzuje się doskonałą absorpcją wilgoci, dzięki czemu jest oddychający i przyjemny podczas noszenia. Jest również ekologiczny - jego produkcja jest bardziej zrównoważona niż wytwarzanie innych materiałów.

Wiskozowy żakiet do pracy?

Wiskoza kojarzy się z sukienką w łączkę i wygodną bluzką… a czy może sprawdzić się w pracy? W Anataka bardzo często stosujemy kompozycje tkanin syntetycznych z wiskozą, które dają efekt solidności w marynarkach czy żakietach, bez ciężkości właściwej dla wełny (zobacz np. croppowy żakiet Kanni ze strukturą). Poza tym charakter wiskozy zależy od koloru: łączkę rzeczywiście warto zostawić sobie na letnie wyjścia po pracy, ale już biała, granatowa czy czarna bluzka typu boxer nadaje się do noszenia i do biura, i na większe wyjścia i… po domu.

Czy len sprawdza się w pracy?

Len to niezwykle szlachetna tkanina, jednak jego wizerunek jest raczej artystyczny niż biurowy. Czy da się znaleźć lniane ubrania, które sprawdzą się w pracy? Niebarwione, szerokie spodnie z lnu mogą świetnie współgrać z jasnym żakietem i jedwabną bluzką. Na rynku jest też sporo lnianych koszul, które wyglądają tak samo, jak bawełniane — bez charakterystycznej sztywności dawnych lnianych koszul.

Czy bawełna może sprawdzić się w pracy?

Na koniec temat, który wzbudza mieszane uczucia. Bawełna do pracy? Kojarzy się z dresami i sportowym t-shirtem. Bawełniane elementy mogą pojawić się w biurowej modzie, ale warto je świadomie zestawiać ze szlachetną tkaniną. Dzięki temu bawełna pod biurową marynarką będzie wyglądała świetnie. Z nowej kolekcji przychodzi nam na myśl t-shirt biały Hamar (tu towarzyszy mu czarny żakiet Bono dla biurowego full-looku).


Ważne! Obecnie coraz więcej producentów używa cienkiej, niskiej jakości bawełny, która nie prezentuje się zbyt szlachetnie. Poza tym szybko się niszczy i rozciąga. Warto szukać ubrań z szlachetnych tkanin i dzianin szytych w Polsce.

Jest jeszcze jeden przypadek, w którym bawełna sprawdzi się lepiej, niż jakakolwiek inna tkanina: jeans. Jeśli masz wrażenie, że jeansy z sieciówek z każdym rokiem są coraz mniej trwałe i nie układają się dobrze, to masz rację! Dlatego wykorzystujemy do produkcji wysokogatunkową bawełnę, a gotowe modele mierzymy na dwóch modelkach o zupełnie różnych figurach. Tak, jeans w pracy może być elegancki, pod warunkiem, że dobrze leży, jak nasze inspirowane modą retro jeansy maxi.


Powrót do blogu